Reklama
 
Blog | Štěpán Mareček

Jednou za čas se páni ustrnou…

Zemřel člověk, kterého v téhle zemi zná každý, kdo umí mluvit. Člověk známější než kdejaký ministr nebo politik, sportovec nebo herec, člověk, který se už za svého života stal ikonou, jejíž slávě se v budoucnu málokdo byť i jen přiblíží. Proslavil se nejen u nás, ale i v Německu (i v tom západním) nebo v Sovětském svazu.

Zemřel člověk, kterého lidé měli rádi. Mnohé z nich jeho písničky provázely celý život. Sám si vzpomínám na táborovou diskotéku v létě 1989, kde nám táboroví vedoucí pouštěli písničky Karla Gotta a připomínali tak jeho padesátiny. Vzpomínka zůstala spíš kvůli té slečně, do níž jsem byl tehdy zakoukaný, ale Karel Gott v ní zůstal také. Několik posledních desetiletí nešlo Karla Gotta minout a člověk vůbec nemusel být jeho fanoušek.

Zemřel člověk, který se pošpinil komunistickým režimem. Nejen podpis, ale i tvář Anticharty. Kariéra v době normalizace nutně znamenala ohnout záda, o mnohém mlčet a před mnohým zavírat oči. Nebyl zdaleka jediný, kdo byl ochotný kolaborovat. Ale to neznamená, že bychom na to měli zapomínat.

Zemřel člověk a začaly se dít věci. Mimořádné jednání vlády. Tiskovka premiéra, kde oznamuje, že jsou připraveni uspořádat státní pohřeb. Státní pohřeb? Ten samý, který měl Masaryk nebo Havel? Fakt je to vhodný způsob rozloučení s popovou hvězdou? Jistěže tu jde o něco jiného. Babišova aktivita bohužel spadá do téže kategorie jako stadion pro Sáblíkovou. Národ Gotta miloval, proto je třeba jeho tryznu politicky zobchodovat. Nejde o nic jiného než o pompézní tyjátr, který má nahonit politické body. Karel Gott si zaslouží velký a důstojný pohřeb, i jeho fanoušci si zaslouží velkolepé rozloučení se svým idolem, ale je nutné, aby to bylo v režii Babišovy vlády? Umíte si představit rakev vezenou na lafetě a za ní pochodující armádu? To je totiž státní pohřeb.

Nevím, jestli by si Karel Gott takové rozloučení přál a nemohu za něj mluvit. On sám už s tím nic neudělá, ale jeho rodina může. Je nutné, aby se v Gottově slávě přihřívali vypočítaví politici? Karel Kryl to v jedné písni vyjádřil jasně: „Jednou za čas se páni ustrnou a přijdou poklečet, je to trapas když s pózou mistrnou zkoušejí zabrečet…“.

Televize i noviny budou Karla Gotta ještě nějakou dobu připomínat a je to tak správně, rodina ani fanoušci na něj nikdy nezapomenou, ale honit si na jeho smrti politické body je … doplňte sami.

Reklama